USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
29 Nisan 2021 Perşembe 16:04

TAM KAPANMA İLE YENİ DESTEKLER GELECEK Mİ ?

TAM KAPANMA İLE YENİ DESTEKLER GELECEK Mİ ?

Türkiye'de koronavirüs vakalarının artması ile birlikte bugün saat 19'da tam kapanma gerçekleştirilecek.
17 Mayıs'a kadar sürecek olan tam kapanma ile vaka sayılarının ne olacağını ben de çok merak ediyorum.
Çünkü burada önemli olan devletin aldığı kararlardan daha çok, vatandaşların duyarlı olması.
Tabi bir de bu kapanmanın ekonomik boyutu var.
Bir yılı geçen pandemi süresince bazı sektörler hiç iş yapamazken, bazıları da yeni çalışmaya başlamışken yeniden kapanma ile karşı karşıya kalacak.
İş dünyasının temsilcileri de bu anlamda üyelerinin sesi olmaya devam ediyor.
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın online olarak düzenlediği Nisan ayı meclis toplantısında da konular yine gündemdeydi.
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Ramazan ayında TOBB’un yanı sıra hayırsever iş insanlarının katkılarıyla hazırlanan gıda paketlerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını belirterek, yardımlaşma ve dayanışma kampanyasına destek sağlayan iş insanlarına teşekkür etti.
Başkan Burkay, bayram sonuna kadar sürecek olan 17 günlük tam kapanma kararını hatırlatarak, “Tam kapanma ile birlikte hizmetlerine ara vermek ya da sınırlandırmak zorunda kalan sektörlerimiz ve bu sektörlere bağlı işletmelerimizin ekonomik sıkıntıları daha da derinleşecektir. Sosyal refahı korumamız ve ticaret hayatının sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için ilave desteklerin hızla harekete geçirilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda başta yeme – içme hizmet ve perakende sektörü olmak üzere faaliyetleri askıya alınan ve geliri tamamen ortadan kalkan işletmelerimize düşük maliyetli krediler yerine nakit hibe desteği sağlanması konusundaki çağrımızı da yinelemek istiyorum” açıklamasında bulundu.
Beklentilerine devam eden Burkay, işletmeleri ve çalışanları pandeminin yıkıcı etkilerinden koruyan kısa çalışma ödeneğinin yıl sonuna kadar devam etmesini talep ettiklerini ifade ederken, “Esnaf sanatkâr odalarına üye işletmelerle aynı lokasyon ve aynı sektörde faaliyet gösteren ancak kredi ve finansmana erişim konusundaki desteklerden mahrum kalan oda üyesi işletmelerimiz için de gerekli destek mekanizmalarının harekete geçirilmesini bekliyoruz. Hammadde fiyatlarındaki yüksek artış, konteyner yokluğunda geciken sevkiyatlar firmalarımızın maliyetlerini artırıyor. İhracatçılarımızın konteyner ve navlun maliyetlerindeki artışa karşı devlet desteği sağlanmasını bekliyoruz. İş dünyası olarak pandemi koşullarının ağır yükü ile mücadele ederken, yatırımcımızın önünde yeni bir engel olan 5 puanlık kurumlar vergisi artışının da yeniden gözden geçirilmesini talep ediyoruz.”
Evet 17 günlük kapanma başlıyor.
Talepler ortada.
Bundan sonraki süreçte neler yaşayacağız, birlikte göreceğiz.

Yazarın Diğer Yazıları