USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
16 Ağustos 2022 Salı 16:20

Tarım Kredi, Vatandaşın Umudu Oldu

Tarım Kredi, Vatandaşın Umudu Oldu

       Neydi öyle? Küresel gıda fiyatlarının şubat ayında kırdığı rekoru fırsat gören bazı tedarikçi firmaların fahiş fiyat artışları, enflasyonu görülmemiş seviyelere çıkarmıştı.

       Bir gün önce aldığın ürünün bir sonraki gün fiyatının değiştiğini görmek sıradan olmuştu. Önce alanın, kâr ettiği dönemdi. Hâl böyle olunca ülkenin gündemini de fahiş fiyat artışları oluşturmuştu. Dolayısıyla da enflasyon, Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir artış göstermişti.

       Dünya genelinde oluşan gıda stoklarındaki daralmanın etki ettiği global krizin yansımalarının ülkemizde de yavaş yavaş azalma eğiliminde olduğunu görüyoruz. Ticaret dışında bağımız olmayan iki komşu ülkenin savaş halinde olmasının, küresel anlamda dünyayı nasıl etkisi altına aldığı ortada. Neyse ki küresel gıda krizinin Türkiye’nin çabalarıyla çözüme kavuşması, diplomasi başarımız olmuştur.

       Konumuza dönecek olursak… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enflasyonla mücadele kapsamında Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri bünyesindeki marketlerde satılan 30'u aşkın temel tüketim ürününde 15 Ağustos itibarıyla indirimli fiyat uygulamasının başlayacağını duyurmuştu. Söz konusu marketlerde indirimli satış dönemi, pazartesi günü başladı.

       Vatandaşın alım gücünü arttırmak ve ürünlerin kar marjı olmadan geliş fiyatı üzerinden satılması yönünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Tarım Kredi Kooperatiflerine ait marketlerde temel gıda ürünlerinde indirim yapılacağının müjdesini vermesinin ardından vatandaş da marketlere akın etti.

       Türkiye genelinde bin 400 hizmet noktası bulunan Tarım Kredi Kooperatifleri marketleri önünde sabahın erken saatlerinden itibaren uzun kuyruklar oluştu. Benzer manzaralar, kentimizde de 14 satış şubesi bulunan Tarım Kredi Kooperatifleri marketlerinde yaşandı. Özellikle şeker, un, pirinç, ay çiçek yağı gibi pek çok ürün gün içinde tükendi.

       Dün itibarıyla dolaştığımız bazı kooperatif marketlerinde indirim doğrultusunda 2 kilogram toz şekerin 34 TL, 1 kilogram pilavlık bulgurun fiyatının 14 TL, 2 kilo pirincin 24,50 TL, 2 kilo unun 24.75, 1 litre ay çiçek yağının 33,50 ve 600 gram beyaz peynirin 39,90 TL'den satışa çıkarıldığını gördük. Yine süt ve süt ürünlerinden tavuk, çay ve kahve gibi ürünlere kadar pek çok ürün grubunda indirim uygulanmış.

       Uygulamaya geçilmesiyle birlikte Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de, bu adımın diğer zincir marketlerdeki etiketlere de olumlu yansımasını beklediklerini belirterek çağrıda bulundu. Netice itibarıyla fiyat düzenlemesinin sadece Tarım Kredi Kooperatifleri bünyesinde değil diğer marketlerde de bir an önce uygulamaya girmesi, vatandaşın beklentisidir. 

Yazarın Diğer Yazıları