USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
09 Kasım 2023 Perşembe 14:15

Tasarruf İçin Bursa'ya Hayat Verecek Proje

Tasarruf İçin Bursa'ya Hayat Verecek Proje

Dünyada iklim değişikliğinin neden olduğu sıcaklık artışları ve yağış miktarındaki azalmalar, hiç bitmeyecek sandığımız su kaynaklarımızın da önlem alınmadığı takdirde tükenebileceğini bizlere hatırlatıyor.

Öyle değil mi? Kasım ayının neredeyse ortasında olmamıza rağmen Ağustos ayındaymışız gibi bir mevsim yaşıyoruz! Tüm bu olumsuzluklar nedeniyle su krizinin kapıda olduğunun farkına varan Bursa Büyükşehir Belediyesi bir yıl önce girişimlerde bulunmuştu. Nitekim 2018'de DSİ ve BUSKİ tarafından yapımı tamamlanan Orhaneli Çınarcık Barajı'nı faaliyete geçirip Bursa'yı 60 yıl içme suyu sıkıntısı yaşatmayacak yatırım için, bir süre önce Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile Fransız Kalkınma Ajansı'ndan 150 milyon Euro kredi talebi karşılık bulmuştu. 3 yıl geri ödemesiz, 12 yıl geri ödemeli kredi sayesinde Çınarcık Barajı'nda tutulan suyun şehir merkezine ulaşması için 68 kilometre isale hattı, üç adet su deposu ve 300 bin metreküp kapasiteli içme suyu arıtma tesisi inşaatı yapım ihalesini üstlenen 9 yüklenici firma ile Büyükşehir arasındaki anlaşmanın imzaları atıldı.

Şehrimizin geleceğini hayati önemde ilgilendiren Çınarcık İçme Suyu Projesi, son yıllarda Bursa adına yapılmış bence en önemli yatırımlardan biri olacaktır. 2024 sonunda bitirilmesi öngörülen yatırımın kentimize yansıyacak avantajlarının özeti şöyle:

-Bugünkü mevcut su kapasitemizi yüzde 48 oranında artıracak.

-Uzun yıllar temel ihtiyaç olan su konusunda sıkıntısı yaşanmayacak.

Şu da unutulmamalıdır ki su tasarrufu, suyun geri kazanımı, yeraltı sularının kullanımı ve yerüstü suların kirlilikten korunması noktasında, nüfusu 4 milyona dayanmış Bursa'da sadece kent yöneticilerinin değil herkesin bu minvalde önlem alması şart.

İhaleyi alan firma temsilcileri ile Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın katıldığı imza töreninden dikkatimi çeken bir ayrıntı ise karşılıklı imzaların atılmasının ardından Aktaş’ın “Benim için şu an, görev sürem içindeki en özel anlarımdan biridir” sözleri oldu. 

Yazarın Diğer Yazıları