USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
06 Şubat 2023 Pazartesi 16:22

Tek Yürek Olduk

Tek Yürek Olduk

İnsanlık tarihinin en zor zamanları doğal afetlerdir.

 

Sabaha karşı yerin altından gelen tarihimizin en büyük felaketlerinden birinin acısıyla uyandık. Saatler ilerledikçe yıkıcı etkisinin çok büyük olduğunu gördüğümüz depremin gece meydana gelmesi ve etki alanının fazla olmasının yanında mevsimin de kış olması gibi tüm kötü bileşenlerin bir araya geldiğine şahitlik ettik. 11 ilimizi etkisi altına alan 7,7 büyüklüğü ile ülkemizde bugüne kadar yaşanan en büyük deprem olması, yaşadığımız coğrafyanın kaderinin yansımasıdır.

 

Tüm Türkiye ekranları başında arama kurtarma çalışmalarını gözyaşları içinde izlerken dudaklardan, “Allah beterinden saklasın. Allah yardımcıları olsun” sözleri dökülüyordu.
Depremle yaşamanın artık bir yaşam biçimiz olduğu gerçeğini bir kez daha hatırladığımız bir günde ülke olarak yine tek yürek olmayı başardık.

 


Kim ile görüştüysek deprem bölgesine ne şekilde yardım ulaştırabileceğimiz konusunda bilgi paylaşma çabası, ülke olarak acılarımızı saracak gücümüzün olduğunu göstermektedir.
Nitekim Türkiye'nin dört bir yanından deprem bölgelerindeki afetzedelere duyulan acil ihtiyaçların belirlenip gönderilmesi doğrultusunda Bursa’da da İl AFAD Müdürlüğü koordinesinde çalışmalar sürüyor. Ayrıca Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı’nca Bursa Valisi Yakup Canbolat ile Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da deprem bölgesinde AFAD’ın koordinasyonunda görevlendirilmek üzere Gaziantep'e gitti. 

 

Bursa iş dünyası da BTSO koordinasyonunda yardım çalışmalarını yoğun şekilde başlattı. Destek olmak isteyenler, tek yardım toplama merkezi olarak belirlenen BUTTİM TÜYAP Fuar Alanı'na  yardımlarını iletebilir.

 

1999'da acı tecrübelerini yaşadığımız Gölcük'ten sonra çok yıkıcı bir deprem felaketi yaşayan Türkiye'mizin başı sağ olsun.        

Yazarın Diğer Yazıları