USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
04 Mart 2021 Perşembe 10:33

TEKNOLOJİ ODAKLI SANAYİ “HAMLE”Sİ

TEKNOLOJİ ODAKLI SANAYİ “HAMLE”Sİ

Katma değerli üretim hedefiyle, orta-yüksek ve yüksek teknoloji düzeyinde, yedi odak sektörde, yerli üretim sağlamak veya mevcut üretim kapasitesini artırmak amacıyla "Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi" kapsamında desteklenecek ürün listesi yayımlandı.

Belirlenen alanlardaki cari açık 51 Milyar Dolar civarında.

Bu “Hamle” ile desteklenecek yedi sektör;

  1. Kimya,
  2. Eczacılık,
  3. Tıbbi ve dişçilikle ilgili araç gereçler imalatı,
  4. Bilgisayar, elektronik ve optik,
  5. Elektrikli teçhizat,
  6. Makine,
  7. Ulaşım araçları.

Bu sektörler veya bu sektörlerin gelişiminde kritik öneme haiz diğer sektörlerden 919 ürün ve yenilikçi alan ilan edildi.

Alanların belirlenmesinde; dış ticaret verileri, küresel rekabet koşulları, yerel ve küresel talep eğilimi, yurt içi üretim yetkinliği ve kapasitesi, sektörel ve sektörler arası teknolojik gelişime katkı gibi kriterler dikkate alındı.

Listeye hamle.gov.tr den ulaşılabiliyor.

Yerli imkan ve kabiliyetlere odaklanılması ve cari açığın azaltılmasına katkı sağlaması açısından “Hamle” kritik derecede önemli.

Desteklere gelince;

Tübitak Ar-Ge desteği, KOSGEB KOBİ desteği, Stratejik yatırım desteği ve proje bazlı destek olmak üzere dört ana başlıkta destek verilecek.

Destek kalemleri proje özelinde değişecek olmakla birlikte; vergi muafiyetleri veya vergi indirimi, KDV istisnası veya iadesi, gelir vergisi stopajı, yatırım yeri tahsisi, enerji desteği, personel destekleri, makine teçhizat destekleri, sermaye desteği, kamu alım garantisi gibi birçok farklı destek söz konusu.

Bugünün cari açığını azaltacak olan “Hamle” orta-yüksek ve yüksek teknoloji düzeyinde gelişmeyi teşvik ederek...

Geleceğimize de “umut” olacak.

 

 

 

 

 

---------------------------

 

Yeni Ekonomi Ekonomide En Güncel Haber

 

Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Bitcoin

 

Yazarın Diğer Yazıları