USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
20 Mayıs 2021 Perşembe 18:21

TETSİAD, NEDEN AŞIDA ÖNCELİK İSTİYOR?

TETSİAD, NEDEN AŞIDA ÖNCELİK İSTİYOR?

Türkiye ekonomisi, pandemi döneminde sınav üstüne sınav vermeye devam ediyor. Ekonomide, sosyal hayatımızda oklar özellikle bir yönü işaret ediyor: Turizm sektörü, bu yılı nasıl geçirecek? Turizmin nasıl bir grafik çizeceğini yakın zamanda görmüş olacağız. Ama konum, turizm değil ev tekstili…

            Çok sayıda sanayici ve iş insanı derneği (SİAD) faaliyet gösteriyor. Kimi sadece tabeladan ibaret, kimi ise uluslararası düzeyde çalışmalara imza atacak güçte. Uluslararası özellikte olanlardan birini mercek altına alacağım bu yazıda: Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği TETSİAD…

            Yakın zamanda TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hasan Hüseyin Bayram ile İstanbul Kabataş’taki yeni dernek merkezlerinde görüşme fırsatım oldu. Adeta üyelerine 30. yıl hediyesi gibi bir dernek binası oluşturmuşlar. Muazzam Boğaz manzarası eşliğinde pırıl pırıl ofislerde, toplantı odalarında teknolojinin son nimetlerinden fazlasıyla yararlanmışlar. 1991’de kurulan ve bugün bin 100’ü aşan üyesi ile ev tekstili sektörünü tek çatı altında buluşturan TETSİAD, üyelerinin hijyenik koşullarda ve teknolojik gereksinimlerini karşılayarak yeni işbirliklerine imza atmalarının önünü açmış.

Tül, perde, döşemelik kumaş, havlu, bornoz ve banyo tekstili ürünleri, suni deri, yatak grubu olarak adlandırdığımız; nevresim takımı, yatak örtüsü, yatak çarşafı, uyku seti, battaniye, masa örtüsü, halı-kilim-yolluk ve mekanizmalı perde sistemleri… Ev tekstiline dair aklınıza ne geliyorsa işte onları TETSİAD üyeleri, dünya standartlarında üretip ihraç ediyor. İhracattaki başarımızda TETSİAD’ın etkisi gerçekten çok önemli. Stratejik bir konumda olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Dernek üyelerinin Türkiye ev tekstili ihracatına katkısı yaklaşık yüzde 80!

Peki, tüm bu başarılı çalışmaların yanında TETSİAD’ın pandeminin olumsuz etkileri ışığında beklentileri neler? Covid-19 aşılama sürecinde aşılama ile ilgili ciddi beklentileri söz konusu. Görüşmemizde Başkan Bayram, “Biz ihracatımızla ülkemize katma değer sağlıyoruz. Bu nedenle, ihracat odaklı olarak faaliyet göstermekte olan firmalarımızın sahipleri ve dış ticaret - pazarlama çalışanlarına Covid-19 aşı takviminde öncelik sağlanması hususunda gerekli düzenlemelerin yapılması adına önemli adımların ilgili Bakanlıklarımız tarafından atılmasını istirham ediyoruz” sözleriyle beklentilerini özetledi. TETSİAD ve dış ticaret karnemiz açısından bakıldığında son derece haklı bir talep.

Turizm sektörü için aşı önceliği konusu tartışılırken TETSİAD’ın haklı çağrısına kulak vermek gerek. Zira ihracat dediğimiz mevzu, bir sezonluk değil 12 aylık bir trafik demek. İhracatta zincirin bir halkası koptuktan sonra yerine yenisini koymak, çok uzun zaman alır. Hele ki böyle kritik bir süreçte aşı engeline takılıp müşteri kaybetmek, astronomik artışlar yaşanan hammadde krizi ve lojistikte yaşanan sorunlar hesaba katıldığında telafisi güç yaralar açabilir.

            Bu arada TETSİAD, pandemi nedeniyle ertelenen EVTEKS Fuarı’na da odaklanmış durumda. Dünyanın en büyük iki ev tekstili fuarından biri olan 26. İstanbul Uluslararası Ev Teksitili Fuarı (EVTEKS), 20-24 Eylül 2021’de İstanbul CNR Expo Fuar Merkezi'nde yapılacak. Fuar öncesi sektör temsilcilerinin yeni dernek binalarına mutlaka gitmelerini öneriyorum.

Yazarın Diğer Yazıları