USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
01 Eylül 2020 Salı 00:00

TETSİAD üyelerini "KOSGEB Destekleri" konularında bilgilendirecek

TETSİAD üyelerini KOSGEB Destekleri konularında bilgilendirecek

TETSSİAD'tan üyelerini yeni teşvik ve destekelem programları ile ilgili bilgilendirmek amacıyla 2 Eylül Çarşamba günü (yarın) "KOSGEB Destekleri" konulu panel düzenleyecek.

TETSİAD'dan yapılan yazılı açıklamada, teknolojide ve bilişimde yaşanan hızlı gelişme ile tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını yüzünden gerek yurtiçi, gerekse yurtdışı ticaretin kurallarının değiştiği, uluslararası rekabette de kartlar yeniden karıldığı belirtildi.

Hedef; üyelerin gücüne güç katmak
Özellikle pandeminin ne zaman tamamen sona ereceği konusunda net bir tarih öngörülememesi nedeniyle tüm küresel ihracatçıların, olası alıcıları yakın markaja aldığı belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi: "Sektör olarak dünya ile yarışabilmek ve pastadan daha fazla pay alabilmek için uluslarararası rekabet gücümüzü arttırmamız, maliyetleri minimize edecek yöntemler geliştirmemiz ve dijital pazarlama dünyasına ayak uydurmamız şarttır. Bu nedenle de devletimizin, özellikle de KOSGEB'in bizlere sunduğu birbirinden değerli teşvik ve destekleme programlarını yakından takip etmek ve bu programlardan yararlanmak için gerekli şartların neler olduğunu bilmek zorundayız. İşte bu nedenle TETSİAD yönetimi olarak, siz değerli üyelerimizin gücüne güç katmak, olası dış şokların sektörümüzde yaratabileceği etkilerini en hafif şekilde atlatmanızı sağlamak, yurtdışı pazarlara açılabilme beceri ve kabileyetlerinizi geliştirmek, uluslararası rekabetin aktörü haline getirmek ve pazar payımızı arttırmanın yol ve yöntemlerinin ele alınacağı çok önemli bir toplantı gerçekleştiriyoruz."


Önemli konular ve konuklar
TETSİAD Başkanı Hasan Hüseyin Bayram'ın moteratörlüğünde gerçekleşecek panelde, KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Özkurt, KOSGEB Teknoloji, Yenilik ve Yerlileştirme Dairesi Başkanı Cemil Arda, KOSGEB Proje Yönetimi Dairesi Başkanı Selim Serkan Ercan ile KOSGEB KOBİ Geliştirme Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Görem Gürbüz'ün görüşlerini aktaracağı belirtildi. Panelin, dijital toplantı platformu "ZOOM" üzerinden 2 Eylül Çarşamba günü (yarın) 15.00 ila 17.00 saatleri arasında yapılacağı vurgulandı. Toplantıda KOSGEB'in küçük ve orta ölçekli işletmeler için hayata geçirdiği Yurtdışı Destek Programı, KOSGEB İşletme Geliştirme Destek Programı ile KOSGEB İşbirliği Destek Programı'nın kapsamlarının yanısıra devlet teşvikleri, KOBİ finansman destekleri, yurtdışı fuar destekleri, AB fonlarından yararlanma, yurtiçi iş gezisi, nitelikli eleman, tasarım, sınai mülkiyet hakları, belgelendirme, online girişimcilik, AR - GE Teknoloji Üretim ve Yerlileştirme, işletme geliştirme ve uluslararası rekabet, dijitalleşme gibi konular ele alınacağı aktarıldı.

Toplantı dijital ortamda
Açıklamanın son bölümünde, "Sektör olarak devlet teşviklerinden ve AB fonlarından hiç faydalanmadığımızı dikkate aldığımızda, bu toplantının ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu görürüz. Bu toplantı bizler için aynı zamanda teşviklerden ve fonlardan nasıl yararlanacağımızı gösterecek bir yol haritası niteliği taşımaktadır. ZOOM üzerinden gerçekleştireceğimiz toplantıya tüm işletme sahiplerinin yanısıra, muhasebe uzmanları, tasarımcılar ile ilgili tüm birim müdürleri ve sorumlularının katılması hepimizin yararına olacaktır" ifadelerine yer verildi.