USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
17 Ekim 2023 Salı 14:05

Tiny House Fiyatları Arttı

Tiny House Fiyatları Arttı

EVA Gayrimenkul Değerleme Kıdemli Müdür Erdem Akyol, deniz kenarında, bir dağın etiğinde ya da köy ortamı gibi birçok kullanım için uygun olan Tiny House konsepti için en çok tercih edilen illerin İstanbul, Ankara, Bursa, Balıkesir, İzmir ve Muğla olduğunu belirtti. Tiny House’a uygun arazi ve satış fiyatları ise yüzde 50 ile yüzde 100 oranında arttı.

Tiny House konseptinin en çok tercih edildiği bölgelerin genellikle büyükşehirlere yakın, aynı zamanda doğal güzelliği ile ön plana çıkmış alanlar olduğunu vurgulayan EVA Gayrimenkul Değerleme Kıdemli Müdür Erdem Akyol, “Tiny house’ların tercih edilmesinin başlıca nedeni, taşıt olarak ruhsatlandığı için imarsız arazilere konumlandırılabiliyor olması. İmarsız arazilerin fiyatları imarlı alanlara oranlara daha ucuz ve yapılaşma ile ilgili resmi prosedürleri olmadığından yüksek talep görüyor.” dedi.

Tiny House İçin Öne Çıkan İl ve İlçeler

Türkiye genelinde Tiny house yapımına uygun olarak pazarlanan arazilerde öne çıkan bölgeleri sıralayan Akyol, “İstanbul’da Şile, Ağva, Beykoz, Çatalca, Silivri, Çekmeköy gibi İstanbul’un kuzeyinde yer alan bölgelerin tercih edildiği görülmektedir. İstanbul dışında ise, Ankara’da Gölbaşı, Sakarya’da bulunan Sapanca, Karasu; Kocaeli’nde bulunan Kandıra, Kartepe, Maşukiye; Balıkesir’e bağlı Edremit, Burhaniye, Ayvalık, Gömeç; Bursa’da İznik, Gemlik, Mudanya; İzmir’de Bergama, Menderes, Selçuk, Karaburun, Urla; Muğla’da Köyceğiz, Ula, Milas; Çanakkale’de ise Gelibolu, Eceabat, Lapseki, Ayvacık, Assos gibi bölgeler ön plana çıkıyor." dedi.

Deprem Sonrasında Talep Arttı

Önceki yıllara göre Tiny’i House’a uygun arazi ve satış fiyatları yüzde 50 ila yüzde 100 oranında arttığından bahseden Akyol, "Tiny House’lar, yer seçimi yapılan arsa için imar planına tabi olmasına gerek kalmadan, konaklama imkânı olan bir araç statüsünde. Son zamanlarda hızlıca yayılan “Tiny House” tarzı mobil yaşam stili kendi içinde; “Minimalizim/Sadecilik”, “Özgür Olma”, gibi ortak felsefe anlayışını belirlemiş kişiler tarafından yoğunlukla tercih edilse de, hafta sonları ve kısa tatiller için her kesimden tercih edilebiliyor. Ayrıca evden çalışma sisteminin yaygınlaşması ile birlikte beyaz yakalılar tarafından da tercih sebebi oluyor. Deprem sonrasında da Tiny House projelerine olan talepler yüzde 50-60 oranında arttı. Bunun başlıca nedeni konut edinmeye oranla daha ucuz ve olası bir depremde yıkılma riskine karşı daha güvenli olması.” şeklinde konuştu.