USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
01 Eylül 2020 Salı 00:00

TL'de yaşanan negatif ayrışma ( Kırılgan Beşli Ülkeleri )

TL'de yaşanan negatif ayrışma ( Kırılgan Beşli Ülkeleri )

Dünyanın karşılaştığı en büyük krizlerden biri ile birkaç aydır mücadele ediyoruz(Covid-19).

Bu süreçte tüm dünyada yaşandığı üzere ülkemizde de ekonomik süreci dengelemek adına birçok politika geliştiriliyor.

Kimi süreçler/politikalar doğrudan sanayiye yönelik olsa dahi, kimi geliştirilen politikalar gerçek kişiye yönelik devam etmekte.

Lakin daha önceki yazılarda da değindiğim üzere finansal piyasalardaki oynaklık ve politik belirsizlik süreci ülkemiz adına hala devam etmekte. Zira birçok önlem alınmasına rağmen gerek finansal süreçlerde, gerekse politik açıdan ortaya çıkan görünüm vatandaşın dövize yönelik talebini hızla arttırmakta.  Öyle ki 21 Ağustos 2020 ile biten haftada yurtiçi gerçek ve tüzel kişilerin toplam döviz mevduatı 217.266 milyar dolar larak gerçekleşti. Bu oran geçen yılın aynı dönemlerinde yaklaşık 185 milyar dolar seviyelerindeydi. Dolayısıyla döviz talebine istinaden ve Türkiye’nin görünümü baz alındığında TL hızla değer kaybetmeye devam etmektedir.

Lakin bu durum sadece bize mi mahsus, diğer ülkelerde durum ne mi? Hemen bu durumu Kırılgan Beşli ülkelerini baz alarak cevap verelim.

Kırılgan Beşli ülkeleri Amerikan bankası Morgan Stanley'nin cari açık ve enflasyon oranlarının yüksekliği ve dış yatırımlara duydukları ihtiyaca binaen Hindistan, Brezilya, Endonezya, Türkiye ve Güney Afrika'dan oluşan beş ülkeye verdiği addır. Bu gruplama ile birlikte ülkeler birçok istatistikte birbiriyle kıyaslanmaktadır.

Bizde 2015 Temmuz – 2020 Temmuz dönemlerini baz alarak bir grafik oluşturduk. Bu grafikte 2015 Temmuz U.S. dolar kuru ve 2020 Temmuz U.S. dolar kuru arasındaki yüzdesel artışı inceledik. Sonuç para birimleri baz alındığında Türkiye’nin kırılgan beşli ülkeleri arasında en fazla değer kaybeden ülke olduğunu gösterdi.

Değer kaybı oranları :

Brezilya : %66    Endonezya : %7  Güney Afrika : %39    Hindistan : %18  

Türkiye : %152 (16 Temmuz 2017-Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin kabulünden bu yana gerçekleşen TL’nin değer kaybı yaklaşık %95)

Negatif ayrışmadan sıyrılarak, pozitif ayrışmayı yakalayabilmemiz ümidiyle…

Yazarın Diğer Yazıları