USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
26 Temmuz 2021 Pazartesi 17:47

TUNUS’TAKİ SİYASİ KRİZİN BURSA’YA ETKİSİ

TUNUS’TAKİ SİYASİ KRİZİN BURSA’YA ETKİSİ

Tunus’ta seyyar satıcı Muhammed Buazizi’nin, 17 Aralık 2010’da kendini yakarak başlattığı Yasemin Devrimi’nin üzerinden 10 yıldan uzun süre geçti.

Zeynel Abidin Bin Ali’nin 23 yıllık iktidarına son veren ve Arap Baharı’nın fitilini ateşleyen eylemler, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da diktatöryel yönetimlere karşı önemli bir protestoya dönüştü.

Tunus, bugün yeni bir yüzleşme ile karşı karşıya…

Ülkede yaşanan ekonomik kriz ve Kovid-19 salgının olumsuz etkileri nedeniyle hükümet karşıtı protestolar, siyasi krize kapı araladı.

Eylemcilere kulak veren Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, başbakan Hişam Meşişi’yi görevden aldı.

Meclis’in yetkilerini de 30 gün süreyle donduran Said, bu süreçte ülkeyi kendisinin yöneteceğini duyurdu.

Ayrıca Said, milletvekillerinin dokunulmazlıklarının da askıya alındığını ve başsavcılık makamının da kontrolünü eline aldığını açıkladı.

Said’in açıklamaları sonrası, göstericiler zafer kutlamaları yaptı. Tunus Ordusu, parlamentonun ve devlet televizyonun etrafını kapattı.

Ordunun muhalif göstericilere müdahale edebileceğinin sinyalini veren Said, “Kim bir mermi atarsa, silahlı kuvvetler de mermilerle karşılık verecektir” açıklamasında bulundu.

Tunus Meclisindeki en büyük partinin lideri Gannuşi ise yaşananları bir darbe girişimi olarak nitelendirdi ve halkı barışçıl gösteriler yapmak için sokağa çağırdı.

Siyasi darbe olarak yorumlanan sürece Türkiye’den tepki yağarken bazı kesimler, İslamcı olarak değerlendirdikleri iktidarın demokratik olmayan yollarla devrilmesini meşrulaştırma telaşına düştü.

Dış politikanın en sıcak gelişmesi, giderek büyüyecek bir krize işaret ederken ülkemiz ve kentimiz adına bu sürecin ekonomik etkilerini göz ardı etmemek gerekir.

Türkiye, bu yılın ilk 6 ayında Tunus’a ihracatını yarım milyar doların üzerine çıkardı ve 675 milyon dolarlık hacme ulaştı.

Yılsonunda bu rakamın, 1,3 milyar doların üzerinde gerçekleşmesi hedefleniyor. Ki bu kriz derinleşirse Tunus’a ihracatta kayıp yaşanabilir.

Tunus’a İstanbul’un ardından en fazla ihracat gerçekleştiren il Bursa ve kentimiz, ilk 6 ayda 60 milyon dolarlık performansa ulaştı.

Geçen yılın aynı dönemine göre bu yıl Türkiye’nin Tunus’a ihracatı yüzde 68, Bursa’nın ise 108’ün üzerinde arttı. 2020’deki salgın etkisi düşünüldüğünde ciddi bir artış görülmeyebilir ama yine de bu oran, yakalanan motivasyonun yansımasıdır.

Temmuz ayında da bu artış trendi sürecektir. Ancak yeni patlayan bu siyasi kriz sonrası ülkemiz ve şehrimizden Tunus’a yapılacak ihracatın nasıl etkileneceğini zaman gösterecek.

Tunus’a ihracat gerçekleştiren firmalarımızın, endişe ile izlediği sürecin ekonomik manada hasarını minimize etmek için Türk diplomasisini hassas bir süreç bekliyor.

Ümidimiz, ikili ticaretimizi etkilemeyecek bir neticeye erişilmesidir.  Ülkemiz ve kentimizden Tunus’a ihracat gerçekleştiren şirketler için de yeni krizi yönetmek adına destekleyici olmak gerektiği kanaatindeyim…

***

Yeniekonomi’den Merhaba

Bursa’da uzun süredir kamusal sorumluluk ve etik ilkelere sadakatle sürdürdüğüm ekonomi gazeteciliğine, bugün itibariyle Yeniekonomi.net’te devam edeceğim.

Köşe yazıları, özel röportaj ve haberlerle siz kıymetli okuyucu ve takipçilere özgün içerik sunumu gerçekleştireceğimiz sürecin hayırlara vesile olması diliyorum.

Kente katkı sunma misyonu ile özgün bir üslup sunabilme çabası içerisinde yeni hedeflere doğru ilerlerken bana bu fırsatı tanıyan Beyaz Sayfa İletişim ve Yayıncılık Kurucusu Osman Tüysüz’e ve değerli ekibine teşekkür ediyorum.

Güzel günlere…

 

Yazarın Diğer Yazıları