USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
14 Temmuz 2021 Çarşamba 12:27

TÜRK DERİ SEKTÖRÜ İTALYA YOLCUSU

TÜRK DERİ SEKTÖRÜ İTALYA YOLCUSU

Türk deri sektörünün, pandeminin yaralarını sarmak için İtalya'ya gidiyor. Sektör, Expo Riva Schuh & Garda Bags Fuarına 11 firmayla katılıyor. Ayakkabı sektörü, 1 milyar dolar ihracat hedefine çizmeye yapacağı ihracatla ulaşacak.

 


Türk deri sektörü, pandeminin yaralarını sarmak için İtalya seferine çıkıyor. Türk deri sektörü, ayakkabı ve saraciye sektörlerinin dünyadaki en prestijli buluşma adresi Expo Riva Schuh & Garda Bags Fuarına 11 firmayla katılıyor. Ayakkabı sektörünün 1 milyar dolar ihracat hedefine çizmeye yapacağı ihracatla ulaşacağı aktarılırken, Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliğinin Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu üstlendiği “Expo Riva Schuh & Garda Bags Fuarı” 18- 20 Temmuz 2021 tarihleri arasında İtalya’nın Riva Del Garda şehrinde düzenlenecek.

 


Türk deri sektörünün, 2021 yılının ocak-haziran döneminde gerçekleştirdiği 793 milyon dolarlık ihracatın yüzde 77’sini ayakkabı ve saraciye sektörlerinin yaptığı bilgisini veren Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar, ayakkabı ihracatının yüzde 21’lik artışla 420 milyon dolardan 506 milyon dolara, saraciye ürünleri ihracatının ise yüzde 37’lik yükselişle 77 milyon dolardan 105 milyon dolara çıktığını, iki sektörün 2021 yılının ilk yarısında 611 milyon dolarlık dışsatıma imza attıklarını kaydetti.

 Ayakkabı ihracatında hedef 1 milyar doları geçmek

 


İtalya pazarına girmek isteyen ya da pazardaki payını arttırmak isteyen ayakkabı ve saraciye ürün üreticisi ve ihracatçısı firmalar için Expo Riva Schuh & Garda Bags Fuarının anahtar konumunda olduğuna işaret eden Zandar, “İtalya ve Avrupa’daki zincir marketlere üretim yapabilecek yetkinlikte çok firmamız var. İtalya, dünyanın en büyük deri ürün alıcılarından biri. Türk ayakkabı sektörü 2021 yılı sonunda 1 milyar dolar ihracatı aşmayı hedefliyor. İtalya, deri ve deri mamulleri sektörümüz için 2023 ihracat stratejisi çerçevesinde belirlenen hedefe ulaşmak için en önemli hedef pazarlardan birisi. Pandemi sonrasında dünya genelinde bir toparlanma ve talep artışı var. Türk firmalarımızın 'Expo Riva Schuh & Garda Bags Fuarı'ndan ihracat bağlantılarıyla döneceğine inanıyoruz" şeklinde konuştu.