USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
13 Eylül 2021 Pazartesi 19:51

ÜLKEM YÜZDE 21,7 BÜYÜMÜŞ KİMİN UMURUNDA

ÜLKEM YÜZDE 21,7 BÜYÜMÜŞ KİMİN UMURUNDA

Küresel bazda 1.5 yılı aşkın süredir pandemi salgınına karşı başta aşılama olmak üzere uygulanan kurallar bu musibetten kurtulmamızın önünü açmıştır.

Salgınla mücadelenin sürdürülebilir olması için de pek çok alışkanlıklarımızı değiştirmek, yaşam tarzımızı yeniden şekillendirmek zorunda kaldık.

Sanki bunlar hiç yaşanmamış ülke muasır medeniyetler seviyesi ulaşmış, hayat güllük gülistanlıkmışçasına içme suyuna, elektrik ve doğalgaza gelen zamların ardından şimdi de temel gıda maddelerindeki fahiş fiyat artışı dar gelirli vatandaşın belini bükmüş durumda.

Hayatımızı idame ettirebilmek adına kullandığımız, yediğimiz, içtiğimiz her ürüne yüzde 50'leri hatta 100'de yüzleri bulan fiyat artışlarıyla karşı karşıyayız.

Şu sıralar vatandaşın pandemi salgınının dahi önüne geçen en önemli gündemi zamlar.

İki kişi bir araya geldiğinde hal hatır sormanın ardından söz mutlaka zamanlara geliyor.

Yurttaşın temel gıda maddesi fiyat artışlarına isyan eder tarzında öfkesi fiyat artışlarının denetlenmemesine.

Bu gibi konularla en çok da biz gazeteciler muhatap oluyoruz.

Karşılaştığımız dostlarımızla görüştüğümüzde ya da telefon ederek, "Yazsanıza çarşı pazarın ateş pahası olduğunu. Siz burada yaşamıyor musunuz? Ay sonunu getirmek, para harcamamak için evden çıkamaz olduk" diyorlar bize.

Yanı sıra bir diğer sıkça dile getirilen şikayet ise her hangi bir marketten alınan gıda maddesinin farklı bir markette aynı marka ürünün 100'de 50 daha ucuz ya da daha pahalı satılması.

Dolayısıyla satış ücretlerinin denetlenmeyişinin başıboşluk yarattığını belirten vatandaş adeta burnundan soluyor.

Kime dinleseniz üretici de, satıcı da , tüketici de haklı.

Herkes hayat pahalılığından dert yanıyor.

Hal böyle olunca da Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte reel olarak yüzde 21,7 büyüyerek bir rekora imza atması vatandaşın umurunda değil.

Ülkenin gelişimiyle orantısız reel büyümenin enflasyonu tavan yaptırdığı gibi büyüme hızının altında kalan yurttaş beklentisi fahiş oranla artış yapılan temel gıda maddelerinin denetlenip kontrol altına alınarak gerçek fiyatında satılmasındır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni Ekonomi Ekonomide En Güncel Haber

 

Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Biitcon

Yazarın Diğer Yazıları