USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
10 Mayıs 2022 Salı 09:59

ULUTEK Teknopark, Yine İlk 5'te

ULUTEK Teknopark, Yine İlk 5'te

ULUTEK Teknopark Türkiye’nin 2021 Patent Raporunda en fazla patentli firmaya ev sahipliği yapan teknoparklar arasında ilk 5’te yer aldı.

 

Patent veri analizi ile kurumlara inovasyon stratejileri konusunda destekler sunan Patent Effect firması, 2021 Yılı Patent Performansları Listesi’ni açıkladı. 2020’de listeye giren firma sayısı 36 olan ULUTEK Teknopark, ilk 5’teki yerini korurken firma sayısını 41’e çıkarmayı başardı.

 

BUÜ, PATENT ŞAMPİYONLARI LİSTESİNDE YİNE ZİRVEDE

Hayata geçirdiği projeler, ortaya koyduğu yeni vizyon ve akademisyenlere verilen destekler ile sadece 3 yılda Ar-Ge, patent, faydalı model ve Üniversite-Sanayi işbirliği alanlarında önemli bir çıkış yakalayan BUÜ, 2020 yılında en iyi performans gösteren 10 üniversite arasında yer almıştı. BUÜ, 2021 yılı verilerinin ortalaması alınarak hazırlanan yeni sıralamada ise zirveye olan yolculuğuna devam etti. ABD (US) ve Avrupa Patent (EP) Şampiyonu Üniversiteler listelerinde de genel sıralamada da ilk 10 içinde bulunan BUÜ, Toplam Yayınlanan ABD (US) Patent Başvuru Sayısı listesinde ise 15. sırada gösterildi.

Tüm üniversiteler 2021 Liderlik Kategorisi altında Patent Ticarileştirme Şampiyonu Üniversiteler ve Araştırma Merkezleri başlığında da incelemeye tabi tutuldu. BUÜ, 2 Ticarileştirme Sözleşmesi ve 3 Lisanslanan/Devir Edilen Patent Sayısı ile 2021’in en iyi 7. üniversitesi olmayı başardı. Listenin ilk 6 basamağında ODTÜ, Yıldız Teknik, TÜBİTAK, İstanbul, Ege ve Koç Üniversitesi yer aldı. Bursa Uludağ Üniversitesi toplam 7 ticarileştirme sözleşmesi sayısı ve 8 lisanslanan/devir edilen patenti ile Liderlik Kategorisi’nin genel sıralamasında en iyi 11. üniversite olarak gösterildi.

ULUTEK, BİR KEZ DAHA EN İYİ 5 TEKNOKENT ARASINDA

Bünyelerindeki firmaların gösterdiği patent grafiğine göre en iyi 10 teknokent açıklandı. Zirvenin ilk 5 sırasında; Teknopark İstanbul (68), Yıldız Teknopark (67), İTÜ Arı Teknopark (60), ODTÜ Teknokent (56) ve ULUTEK Teknopark (41) yer aldı. 2020’de 36 firmayla en fazla patentli firmaya ev sahipliği yapan teknoparklar arasında ilk 5’te yer alan ULUTEK Teknopark da yerini korurken firma sayısını 2021’de 41’e çıkarmayı başardı. ULUTEK Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren BUÜ akademisyenlerinden Öğretim Görevlisi Basri Kul’un firması Kul Elektronik, 15 patent ile en fazla patenti bulunan 6’ncı Akademik Start-Up olmayı başardı. ULUTEK Teknopark firmalarından RePG Enerji de bu sıralamada 20’nci oldu. RePG Enerji; yatırım alan Start-Up firmaları listesinde ise 9 patentle 6. sırada yer alma başarısını gösterdi.

 

‘YENİLİKÇİ FİKİRLERE İHTİYAÇ ARTTI’

Raporla ilgili değerlendirmesinde dünyanın çok hızlı bir dönüşüm sürecinden geçtiğine dikkati çeken ULUTEK Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Karagöz, “Teknolojik gelişmeler karşısında bilim temelli araştırmalarla yenilikçi çözümler üretilmeli. Her zaman yenilikçi fikirlere ihtiyacımızın farkında olmalıyız. ULUTEK Teknopark bünyesindeki firmalarımızın, başarılarını patent başvuru ve tescil alanında da göstermiş olmasından dolayı gururluyuz. ULUTEK Teknopark yönetimi olarak bölgemizdeki firmaların başarılarına yenilerini eklemeleri için çalışmaya devam ediyoruz. Firmalarımızın hem patent başvuru ve tescil alanında, hem de proje geliştirme noktasında ihtiyaç duydukları teşvik ve fonlardan yararlanmaları adına çalışmalarımıza yoğun şekilde devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.