USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
18 Nisan 2021 Pazar 12:20

ULUTEK’TE VERGİ MUAFİYETLERI ANLATILDI

ULUTEK’TE VERGİ MUAFİYETLERI ANLATILDI

ULUTEK Teknopark Yeminli Mali Müşaviri Ali Kara’nın konuşmacı olduğu online danışmanlık toplantısında 4691 ve 7263 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kanunları hakkında bilgilendirme yapıldı.

 

ÖNEMLİ İSTİSNALAR VAR

Yeminli Mali Müşavir Ali Kara, toplantıda vergi muafiyeti konusunda detaylara hakim olmanın önemli olduğunu dile getirdi. Teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyete geçilmeden önce başlatılmış projelerden sağlanan kazançların istisna kapsamında değerlenip değerlendirilemeyeceğini 4691 sayılı Kanun’a göre açıklayan Kara, “Mükelleflerin bölgede faaliyete geçmeden önce başlayıp, bölgede devam ettirdikleri yazılım ve Ar-Ge’ye dayalı projelerden sağladıkları kazancın, sadece projenin bölgede gerçekleştirilen kısmına isabet eden tutarı istisna olarak yararlanılabilecek. Elde edilen kazancın ne kadarının bölgede gerçekleştiren çalışmalarla ilgili olduğu, bölgede faaliyete başlanmasından sonra ortaya çıkan maliyetin projenin başlangıcından tamamlanmasına kadar geçen dönemde oluşan maliyete oranı kullanılarak belirlenecek” dedi.

 

KANUN KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

 

03.02.2021 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 7263 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kanunu ile ilgili yapılan değişiklikleri de paylaşan Ali Kara, “Temel bilimler desteğinde temel bilimlerin tanımı değiştiriliyor. Sadece fizik, kimya, biyoloji, matematik değil, bir de bakanlığın öngöreceği başka dallar da temel bilim desteği kapsamına girecek. Teknokentteki firmalar artık iş yeri açma ve çalışma ruhsatları için belediyeye gitmeyecek. Bu ruhsatlar, Bakanlık il müdürlüklerinden alınacak. Doktora öğrencisi ve stajyer öğrenci çalıştıran Ar-Ge firmalarına da bakanlık tarafından belli ölçülerde destek verilecek. Önemli bir değişiklik de kazancın belli bir kısmını girişim sermayesi olarak yatırma zorunluluğu geldi. Teknokent kazanç istisnası 1 milyon liradan fazla olan işletmelerde kazancın yüzde 2’si fona alınacak ve bu fon tutarı, ilgili yılın sonuna kadar girişim sermayesi olarak yatırılacak ya da 4691 sayılı Kanun kapsamındaki kuluçka merkezlerinde faaliyette bulunan girişimcilere sermaye desteği olarak verilecek” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

.......................

 

Yeni Ekonomi Ekonomide En Güncel Haber

 

Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Bitcoin