USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
29 Mart 2022 Salı 11:27

Üniversiteliye Yeni İş İmkânı Kapısı

Üniversiteliye Yeni İş İmkânı Kapısı

Bursa Uludağ Üniversitesi, yalın üretim ve dijital süreçler konusunda öğrencilerin faydalanabileceği programlarla ilgili özel sektör temsilcileriyle işbirliğini arttırmaya başladı.
Kısa bir süre önce faaliyetlerine başlayan Dijital Dönüşüm, Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (DİJİMER) girişimleriyle Üretim Yürütme Sistemi (MES) Uzmanlığı Sertifika Programı’nın hayata geçirilmesi için Mert Yazılım firması ile iş birliği protokolü imzalandı. İşbirliği sayesinde üniversiteliler, iş dünyasının ihtiyaç duyduğu yazılım uzmanlığı ve dijital süreçler konusunda sertifikalı eğitimler alabilecek. 20 başlıkta ve 32 saat sürmesi planlanan eğitimler öğrencilere ücretsiz verilecek.

‘İŞ DÜNYASI İLE CİDDİ İLETİŞİM HALİNDEYİZ’


Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, sanayide ihtiyaç duyulan nitelikli personel ihtiyacının giderilmesi için en büyük sorumluluğun eğitim kurumlarına düştüğüne işaret ederek “Bursa Uludağ Üniversitesi olarak iş dünyası ile ciddi bir iletişim pratiği oluşturduk. Onlardan gelen taleplere cevap vermek, öğrencilerimizin kariyer planlamaları başta olmak üzere iş hayatlarında nitelikli birer personel olabilmeleri için doğru eğitimleri sunabilmek için gayret ediyoruz. Akademik ve bilimsel yetkinliğimizi de bu doğrultuda sürekli güncelliyoruz. Yazılım ve dijital dönüşüm süreçleri de bu eğitim alanları arasında ilk sıralarda yer alıyor. İşbirliği programı sayesinde öğrencilerimize iş dünyasına ihtiyaç duyulan eğitimler verebileceğiz” şeklinde konuştu.


‘CİDDİ PERSONEL SIKINTISI VAR’


Mert Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Özdemir ise makinelerle insanları birbirine bağlayan, etkileşimli ve çeşitli yapay zekâ uygulamalarının olduğu teknolojik ürünler geliştirdiklerini belirterek “Bu ürün gelişimini yurtiçi ve yurtdışında sürdürüyoruz. Son yıllarda yazılım uzmanlığı konusunda da yurt dışına göçün başladığını görüyoruz. Sanayicinin bu anlamda ciddi personel sıkıntısı çektiğini biliyoruz. Biz de bu sorunu çözebilmek adına firma olarak bir girişimde bulunmak istedik. Bir laboratuvar kurduk” dedi. DİJİMER Müdürü Prof. Dr. Kurtuluş Kaymaz da “Öğrencilerimiz bu eğitimleri hem duyarak hem de görerek alabilecekler. Bizler de bu süreçten öğrencilerimizi faydalandırmaya çalışacağız. Teknik eğitimler olacağı için mühendislik ağırlıklı gidecek bir eğitim profili oluşturulacak. Aynı zamanda fen bilimleri alanlarındaki eğitimlere de katkı sağlamış olacağız” ifadelerini kullandı.