USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
10 Ocak 2021 Pazar 14:07

Engin, yerli üretim vurgusu yaptı

Engin, yerli üretim vurgusu yaptı

2021 yılından henüz 10 gün aldık. 

Hayatımızda çok da değişen bir şey olmadı.

Hafta sonu kısıtlamaları kaldığı yerden devam.

Ama birçoğumuz 2021 yılına yeni Hedefler ve umutlarla girdik.

Bu hedefler için de öncelikle 2020 yılını iyi tahlil etmek gerekiyor.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, 2020 yılı ihracat rakamlarını değerlendirdi.

2020 yılında yaşanan tüm zorluklara rağmen yakalanan ihracat rakamlarının sevindirici olduğunu belirten Pınar Taşdelen Engin, Türk ihracatçı ve üreticilerinin pandemi ile birlikte oluşan yenidünya düzenine hızlı adapte olmasının bu başarıdaki etkisine vurgu yaptı.

Gerçekten de ben de burada Türk sanayici ve ihracatçısını kutlamak istiyorum.

Dünyanın ekonomik olarak sıkıntı yaşadığı bir süreçte, ne üretmekten ne de ihracat yapmaktan vazgeçmediler.

Açıklamasında yerli üretim vurgusu yapan Taşdelen Engin, “Yerli üretime ağırlık vermemizin yanında pandemi ile tüm dünyada yeniden şekillenen tüketici alışkanlıklarını ve üretim trendlerini takip etmek artık elzem oldu. Son yıllarda teknolojinin gelişimindeki hız dünyada sınırları ortadan kaldırdı ve dünyanın her noktasındaki pazarlara ulaşım kolaylaştı. Pandemi ile birlikte iş yaşamımızdaki dijitalleşme bu süreci daha da hızlandırdı. Artık iş toplantılarımızı, anlaşmalarımız ve hatta ürünlerimizi sergilediğimiz fuarlarımızı dâhil sanal ortamda yapabiliyoruz. Bizler de Uludağ Tekstil İhracatçılar Birliği üyeleri olarak bu sürece hızlıca uyum sağlamaya çalıştık ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Yeni süreçte dünyanın beklentilerine ve ihtiyaçlara uygun kaliteli ve nitelikli ürünler üretmenin Türkiye’yi öne çıkaracağının altını çizen Pınar Taşdelen Engin, “AR-GE ve inovasyon çalışmaları artık olmazsa olmaz durumunda. Önümüzdeki yeni süreçte de inovatif fikir ve yatırımların desteklenmesiyle Türkiye, farkını ortaya koyup, hızla bir yükselişe geçebilir. Bu süreçte gerçekleştirilen bu ihracat rakamı da Türk üreticisinde ve sanayisinde bu potansiyelin olduğunu gösterdi” dedi.

20201 yılı için de beklentisini açıklayan UTİB Başkanı Taşdelen Engin,” 2021 yılında da üretimin devamı, yeni dünya düzenine uyum sürecinin aynı hızla sürdürülmesi ve Hükümetin, devletin üreticiyi destekleyen yapısal reformları ile inanıyoruz ki Türkiye bu süreçten güçlenerek çıkacaktır” cümlelerini kullandı.

Kısaca hatırlamak gerekirse Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) rakamlarına göre 2020 Aralık ayında ihracat yıllık %16 artışla 17,84 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek aylık rakamı olurken, 2020 yılında ihracatı 169,5 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Dünyanın artık endüstri 5.0’ı konuştuğu bugünlerde, 2021 yılını da güçlü ve emin adımlarla bitirmek istiyorsak, yeniliklere ve yeni trendlere ayak uydurmak durumundayız.
Ve tabii ki bir önceki yıldan da dersler çıkarmalıyız.

Yazarın Diğer Yazıları