USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
04 Haziran 2022 Cumartesi 12:01

UTİB'in Tasarım Yarışmasına Başvuru Süresi Uzatıldı

UTİB'in Tasarım Yarışmasına Başvuru Süresi Uzatıldı

UTİB’in, Ticaret Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi iş birliğinde bu yıl 12’ncisini düzenlediği Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Master Class için başvurular, yoğun ilgi nedeniyle 8 Haziran saat 12.00’ye kadar uzatıldı.

 

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin (UTİB), Türk tekstiline genç ve yetenekli yeni tasarımcılar kazandırmanın yanı sıra belirlediği eko-bilinç temasıyla sürdürülebilir temiz bir gelecek için yaşama ve doğaya saygı duyan toplumsal bilinç oluşturmayı hedeflediği Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Master Class için başvuru süresi 8 Haziran 2022 saat 12.00’ye kadar uzatıldı.

 

YENİLİKÇİ YAKLAŞIMLAR ORTAYA KONUYOR 

Üniversitelerin tasarım bölümü öğrencilerinin gösterdiği yoğun ilginin memnuniyet verici olduğunu kaydeden UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Master Class” ile Türk tekstilinin dünya pazarına yön veren yenilikçi yaklaşımlarını ortaya koyarak, ev tekstil ihracatına ivme kazandırmasına da katkı sağlıyoruz, Ev tekstili sektörüne yenilikçi, katma değeri yüksek ve inovatif ürünler kazandırmaya katkı sağlayan yarışmamız, sektörün rekabet gücünü artırdığı gibi Türkiye’yi ev tekstili alanında öncü olduğu uluslararası pazarlarda moda ve trend yaratabilecek düzeyde temsil edecek tasarımcıları da teşvik ediyor olması nedeniyle çok değerli” diye konuştu.

 

BU YILIN TEMASI ‘EKO-BİLİNÇ’

Sürdürülebilir kaynak kullanımları düşünülerek planlanan 12’nci Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Master Class’ın teması, çevreye en az seviyede etki edecek dönüştürülebilir ürünler tasarlamak ve üretim alışkanlıklarını değiştirmeye katkıda bulunmak amacıyla ‘eko-bilinç’ olarak belirlendi. Başvuruların 8 Haziran günü saat 12.00’de sona ereceği yarışmaya katılmak isteyen adaylar, gerekli tüm detaylara https://evtekstiliyarismasi.com adresi üzerinden ulaşabiliyor. Yarışmacılardan; üretimden tüketici alışkanlıklarına kadar analiz yaparak ve eko-bilinci göz önünde tutarak, tüketiciye çevrenin korunmasına destek olduğunu hissettiren, bu bilincin yayılmasına katkısı olacak, farkındalık uyandıracak, sürdürülebilir bir yaklaşımla, çevreci üretimi ve hammaddeleri barındıran ev tekstili ürünleri tasarlamaları bekleniyor. Başvuru yapan tüm yarışmacılara, tasarımlarını hazırlamadan önce ilham almalarına katkı sağlamak amacıyla ‘tekstilde sürdürülebilirlik’ konulu eğitim videosundan yararlanma imkânı tanınacak. Başvurularını tamamlayan ve ön eleme sonucu belirlenen 30 yarışmacıya; yaratıcı farkındalık, ev tekstilinde konsept geliştirme ve tekstilde sürdürülebilir bakış açıları eğitimleri; ikinci eleme sonucu belirlenen 15 yarışmacıya ise mesleki gelişimlerine katkıda bulunabilecek birbirinden farklı eğitimler verilecek. 

 

BİREBİR EĞİTİMLER VERİLECEK

Üçüncü eleme sonucu belirlenen 7 finaliste; hem final eleme adımına hazırlanmak, hem de vizyonel bir bakış açısı geliştirmesine katkı sağlamak için koleksiyonların endüstriye uyarlanması ve ticarileşmesi, pafta geliştirme ve sunum koçluğu eğitimlerine katılma fırsatı sunulacak. Final sunumlarına hazırlamak amacıyla birebir eğitimlerin verileceği 7 finalist, aynı zamanda UTİB üyesi ihracatçı firmalardan uygunluk alınabilmesi ve koşulların uygun olması durumunda fabrika gezileri ile endüstriyel üretim süreçlerini gözlemleyebilme şansı yakalayacak. Her bir aşama sonunda dereceye girmeye hak kazanan ilk 3 finalist, 6 aylık online İngilizce eğitimi, tasarım tescil imkânı ve yurtdışı tasarım bursuna başvurma imkânına hak kazanırken, yarışma birincisi ise 1 yıllık EAT Jakarlı Dokuma Tasarım Programı Lisansı & Kullanıcı Eğitimine hak kazanacak.