USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
25 Kasım 2020 Çarşamba 14:14

UÜ, 2244 Sanayi Doktora Projesi'nin ilk protokolünü imzaladı

UÜ, 2244  Sanayi Doktora Projesi'nin ilk protokolünü imzaladı

Gelişen, üreten ve ekonomik bağımsızlığını ilan ederek, dik duran bir ülke olmak için sadece okumuş insan sayısının fazla olması yeterli olmuyor.

Bunun için sanayi ile paralel bir eğitim, sanayicinin isteklerine göre bir eğitim sistemi gerekiyor.

Son dönemde bu anlamda yapılan çalışmaları önemsiyoruz.

Meslek liselerinin iş dünyasına uygun olarak eğitimlerinin belirlenmesi, üniversite-sanayici işbirlikleri önemli çalışmaları.

Türkiye'nin 2023 yılı hedefleri kapsamında sanayide ihtiyaç duyulan doktora derecesine sahip nitelikli insan kaynağının üniversite - sanayi işbirliği ile yetiştirilmesi, sanayide doktoralı araştırmacı istihdamının teşvik edilmesi ve üniversite/araştırma altyapısı - sanayi işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Projesi gerçekleştiriyor.

Geçtiğimiz yıl başvurularında Bursa Uludağ Üniversitesi'nin başvurularından 19 proje ve 77 doktora araştırmacısı ile Türkiye'de faaliyet gösteren tüm devlet ve vakıf üniversiteleri arasında en çok Doktora Araştırmacı desteği alan üniversite oldu.

Uludağ Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz'un da özel çabası ile bu konuda önemli adımlar atıyor.

Bu yıl açılan çağrı için de proje çalışmaları başladı.

Bu yılın ilk protokolü Şanmak Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş ile yapıldı.

Şanmak, BUÜ’nün yürüttüğü TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Projesi’ne bir Elektrik – Elektronik Mühendisliği ve iki Makine Mühendisliği alanından olmak üzere toplam üç doktora öğrencisi ile destek verdi.

Protokol töreninde duygularını aktaran BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, “TÜBİTAK Sanayi Doktora Programı kapsamında yaptığımız çalışmalar neticesinde geçen sene 78 öğrenci ile en yüksek kontenjana sahip olduk. Bu alanda zirveye oturduk. 2020 çağrısı kapsamında 2244 Sanayi Doktora Programı ile ilgili çalışmalarımıza start vermiş olduk. Geçen seneki performansı bu sene de gösterme arzusundayız. Bugün Şanmak Makine ile yaptığımız protokol bu gayretin bir sonucu. İmzaladığımız protokolün hem üniversitemize, hem sanayimize, hem de ülke ekonomisine hayırlı olmasını diliyorum” açıklamasında bulundu.

Şanmak Genel Müdürü Cüneyt Şener ise, “Mezun olduğum üniversite ile böyle bir protokole imza atmaktan onur duyduğumu belirtmek istiyorum. 2244 Sanayi Doktora Programı başarısını ispatlamış bir proje ve üniversite ile sanayiyi buluşturması bakımından çok önemli.

Başta BTSO olmak üzere çeşitli alanlarda üniversite ile sıkı bir işbirliğimiz var. Bu kapsamda ülkemizin ihracatına ve istihdamına katkı koyacak yenilikleri hayata geçirebilmek en büyük amaçlarımızdan birisi. İnşallah bu bir başlangıç olur ve işbirliklerimiz artarak devam eder” ifadelerini kullandı.

Biz de bu yılın geçtiğimiz yılı aratmayacağını, hatta üzerine çıkacağını düşünüyoruz.

Gençlerimize yol açmak, onlara yeni ufuklar kazandırmak için bu tür projeler çok önemli.

Yazarın Diğer Yazıları