USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
28 Mayıs 2021 Cuma 10:30

YAPAY ZEKAYI GÖRMEZDEN GELMEK BÜYÜK HATA OLUR

YAPAY ZEKAYI GÖRMEZDEN GELMEK BÜYÜK HATA OLUR

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İş İnsanları Derneği (DOSABSİAD), webinarlarına devam ediyor.

Küresel Ekonominin Geleceği Webinarı’nın konuğu Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin oldu.

Alkin kripto paralardan, faize, yapay zekaya kadar birçok konuda bilgi verdi.

Yapay zeka ile söyledikleri ayrıca ilgi çekiciydi.

Yapay zekanın etkin kullanımının önemine dikkat çeken Emre Alkin, “Artık şirketler yavaş yavaş değil bir anda batıyor, ciddi bir saha temizliği var. Ölçeğe ulaşmak artık yetmiyor piyasayı iyi okuyup önünden gidiyor olmanız gerekiyor. Yapay zekaya tüm gücüyle kullanmanız gerekiyor, sanayi 4.0’ı kullanıyor olmanız şart. Benim tavsiyem kritik noktalara dikkat etmeniz. Şirketler alt yapı, dijital alt yapı, satış, tahsilat gibi noktalara dikkat etmeli. Yapay zeka ve insan zekasını birleştirmek şart. E-ihracatı, bulut sistemlerini, dijital alt yapıyı kullanmadan yola devam etmek isteyenler başarılı olamayacaktır. Çok da uzak olmayan gelecekte yüksek teknolojiyle üretim ve ihracat yapılacak. Şirketlerimiz bunu anlamalı ve yüksek teknolojiye geçmeli” dedi.

Sürekli olarak konuştuğumuz fakat, pandemi ile birlikte ikinci plana attığımız sanayi 4.0 önümüzde duruyor.

Artık dünya küçüldü, dolayısıyla da pandemiden sonra rekabet daha da can acıtıcı olacak.

Bu yüzden de yapay zeka konusu çok önemli.

İkinci gündem konusu ise kripto paralar oldu.

Dünya üzerinde kripto paraya en çok yatırım yapan ülkeler arasındayız.

Dolayısıyla da bu konu da önemli.

Alkin’in bu konu ile ilgili görüşleri de dikkat çekici.

Prof. Dr. Alkin, kripto para yatırımlarıyla ilgili; “Kredi kartının limitini sizin itibarınız belirler, cebinizdeki para değil. Birkaç akıllı insan, merkeziyetçi yapıya sahip olmayan otonom ve anonim sistemlerle yapılan işlemler sonucu soğuk cüzdanlara tanımlanmış bir alışveriş yoluna girdi. Bence arkadaşınıza borç verir gibi kripto paralara girilmeli. Unutamayacağınız kadar büyük bir miktarla bu işlere kalkışmamalısınız. Kripto para cüzdanlarınızı tanınmış, daha önceden birkaç yıl test edilmiş yerlerde saklamalısınız. ‘Piyasa aktörü olacağım’ diyorsanız da bu işin ilmini yapın, tamamen bu konuya odaklanın. Unutacağınız kadar parayı buraya koyarsanız daha kârlı çıkarsınız” açıklamasında bulundu.

Bunu değerlendirmeye almak gerekiyor.

Emre Alkin’in değerlendirmelerine eklemeler yapan DOSABSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Çevikel de “Bu toplantılarda şirketlerin başarılı olması için izlemesi gereken yolları da mercek altına alıyoruz. Biz, yaklaşık 5 milyar Dolar ihracatı olan bir organize sanayi bölgesiyiz. Oldukça başarılı üyelerimiz var. Hem üyelerimizin vizyonunu genişletmek, hem de yatırımlar için belirlenen yol haritalarını şekillendirmeyi hedefliyoruz. İş dünyamızın önünü görebilmesi, olumlu ya da olumsuz senaryolar dahilinde alternatiflerini oluşturması ve yatırım planlarını buna göre belirlemesini amaçlıyoruz” açıklamalarında bulundu.
Evet pandemi birçok düzeni değiştirdi.

Yeni bir dünya bizi bekliyor.

Yeni dünyaya ayak uyduranlar ayakta kalırken, ayak uyduramayanlar da yenilemeye mahkum.

Yazarın Diğer Yazıları