USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
01 Haziran 2021 Salı 09:32

YATIRIM+DESTEK= YENİ UNİCORN'LAR

YATIRIM+DESTEK= YENİ UNİCORN'LAR

Kovid-19 salgınıyla birlikte insanların tercih ve beklentilerinde meydana gelen değişimler, birçok sektörün ivmesini aşağı yönde etkilerken, birçok sektörün ise pozitif yönlü olarak ivmelenmesine imkan sağlamıştır. Özellikle insanların evde kaldığı bu süreç içerisinde başta oyun olmak üzere dizi, film vb. araçların vakit geçirmek için kullanıldığı göz önüne alındığında, bu alanlara dönük yatırımların da hız kazandığı gerçeği pek de şaşırtıcı olmayacaktır.

Oyun sektöründe faaliyet gösteren, 2010 yılında kurulan ve kurulumundan 6 ay sonra 7.5 milyon dolar yatırım alan Peak Games’in zaman içerisinde bünyesine kattığı firmalarla birlikte devasa bir büyüklüğe ulaşması ve oyun sektöründe adeta bir marka haline gelmesi de bu sektörün ne denli önem arz ettiğine işaret etmesi açısından önemli bir eşiktir. Nitekim şirket, kurulumundan 10 yıl sonra ABD'li mobil oyun şirketi Zynga tarafından 1.8 milyar dolarlık anlaşma sonrası satın alınmış ve Türkiye’nin ilk Unicorn’u olmuştur.

Peak Games’in başarısı ile oyun sektörüne dönük girişimler hızlanmış ve 2019, 2020 yılında en çok girişimin oyun sektörüne dönük olduğu tespit edilmiştir. Marka değerinin bu denli hızlı yükselişinin görüldüğü sektöre yönelik Sanayi Bakanlığınca da destek programları hazırlanmış ve bu bağlamda TÜBİTAK destek ve burs programları kapsamında dijital oyun ve senaryo yazarlığı alanındaki 104 projeye yaklaşık 73 milyon lira kaynak aktarıldığı ifade edilmiştir. Bunun yanı sıra teknoloji geliştirme bölgelerinde oyun alanında faaliyet gösteren 230 firmaya bugüne kadar 1,4 milyar liralık bir bütçe sağlanmıştır.

Peak Games’in satışı sonrası Türkiye’de yeni Unicorn’ların çıkması adına önemli yatırım süreçleri devam etmektedir. Türkiye'nin girişim ekosistemini inceleyen Startups Watch araştırma şirketinin verilerine göre 2020'de 165 girişim 139 milyon dolar yatırım aldı ve 2019 yılına oranla yatırım miktarı %31 oranında artmış oldu. Yazılım şirketi olan Insider, meditasyon uygulaması olan Meditopia ve ürün sipariş uygulaması Getir, 2020'nin en çok yatırım yapılan girişimleri olmasının yanı sıra, bu firmalar arasında an itibariyle 2.8 milyar dolar değere ulaşan Getir, Türkiye’nin ikinci Unicorn’u ünvanını aldı. 

Yukarıda bahsedilen hususlar ışığında yenilikçi uygulamaların ve desteklerin devam etmesi, katma değer yaratan girişimlerin ortaya çıkarılması açısından elzem olduğu gerçektir. Nitekim onlarca yıldır faaliyet gösteren ve Türkiye’nin göz bebeği konumundaki, en değerli kurumlarının bile piyasa değerlerinin 40 milyar TL seviyelerinde olduğu baz alındığında, bu tarz girişimlere yapılacak küçük çaptaki yatırımların bile çarpan etkisi yaratarak milyar dolar seviyelerine ulaşması Peak Games ve Getir örneğindek gibi imkânsız değildir.

Nice Unicorn’ları ülkemizden çıkarmamız dileğiyle…

Yazarın Diğer Yazıları