USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
06 Ekim 2022 Perşembe 11:42

‘Yeni Sanayi Alanları Şart’

‘Yeni Sanayi Alanları Şart’

 

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası 2021 yılı İhracatın Yıldızları Ödülleri, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımı ile düzenlenen törende sahiplerini buldu.​ Törene Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, İnegöl Kaymakamı Eren Arslan, AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı, çok sayıda oda ve borsa başkanı ve temsilcisi katıldı.

 

UĞURDAĞ: YENİ OSB’LER LAZIM

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, ilçenin ülke ekonomisine katkısının sürekli arttığını belirterek “1.8 milyar dolar ticaret hacmine yakın büyüklüğe, 1.4 milyar dolar ihracat hacmine, 1 milyar dolar dış ticaret fazlasına ulaşan şehrimiz başta İnegöl’e, Bursa’ya ve özellikle de ülkemize ekonomik anlamda en büyük katkıyı sağlayan şehirlerin başında geliyor. İnegöl’de son 15-20 yılda gelişen firmalarımız sanayi alanlarının eksikliğini bizlere göstermeye başladı. Mevcut İnegöl OSB’miz kapasitesi ful şekilde çalışıyor, Yenice OSB’mizi Yönetim Kurulu Başkanımız ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte geçen yıl bir nebze büyütebildik. Bununla birlikte Mobilya İhtisas OSB’mizdeki alanları genişletiyoruz ancak görüyoruz ki bu alanları genişletsek de bizden talep edilen metrekareye ulaşamıyoruz. Sanayicimiz bizden ciddi şekilde sanayi alanı talep ediyor. Bu bağlamda Sayın Kaymakamımızın Başkanlığını yaptığı Mobilya İhtisas OSB’mizde Belediye Başkanımız ile birlikte bu süreci en kısa sürede tamamlayarak şehrimizin ihtiyaç duyduğu yeni OSB’ler, yeni sanayi alanları oluşturabileceğiz. Bunları yaparken de tarım alanlarına dokunmayacağız. Şehrimizi genel itibarda değerlendirdiğimizde birinci önceliği bu yatırımlar çıkıyor. Hep birlikte bu önceliğe sadık kalarak talep edilen sanayi alanlarını sunmalıyız” dedi.

 

TOBB’DAN İNEGÖL’E OKUL

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da “Bir sektörde nasıl dönüşüm yapılacağını, ham ürüne nasıl değer katılacağını İnegöl, mobilyada gösteriyor bize. İnegöl, aynı zamanda önemli bir ihracat merkezimiz. Ancak bu bize yetmez, İnegöl’ün ihracat payını artırmamız lazım. Bunun için Şikago’da Türk Ticaret Merkezi kurduk, buradan da yararlanın. 20 yıl önce sektörün ihracatı 300 milyon dolar civarındaydı. Bugün 190'dan fazla ülkeye 5 milyar dolar ihracatımız var. Hedefimiz de 7 milyar dolar. Burada İnegöl'ün de büyük bir payı var. Fuardan sonra İnegöl TSO bünyesindeki Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nin açılışını yaptık. Şimdi de İnegöl’ün ihracat yıldızlarının fazlasıyla hak ettikleri ödüllerini takdim edeceğiz. Organ seçimlerini büyük bir olgunluk tamamlayan İnegöl TSO’muzu ve tüm üyelerini kutluyorum. Bazı meslek komitelerimizde 2-3 liste yarıştı. Bu da bizim camiamızın ve demokrasinin güzel bir örneği. Bu makamlar alma değil, verme makamıdır. Artık seçim bitti, şimdi el ele verip, tek yürek halinde İnegöl için çalışma vaktidir” diye konuştu. İnegöl TSO’nun talebi üzerine İnegöl’e bir okul yapma kararı aldıklarının da müjdesini veren Hisarcıklıoğlu, ayrıca 29 Ekim’de TOGG otomobil fabrikasının açılışını yapacaklarını hatırlattı.

 

HANGİ FİRMALAR ÖDÜL ALDI?

2021 ihracat rakamlarına göre İnegöl’de Gıda, Kimya, Makine & Metal, Mobilya, Orman Ürünleri, Otomotiv ve Yan Sanayi ile Tekstil sektörlerindeki ihracat sıralamasında ilk 3’e giren firmalara İhracatın Yıldızları Ödülleri takdim edildi. Buna göre; Starwood Orman Ürünleri, Sanko Tekstil, Eskapet Ambalaj, Erbak – Uludağ Pazarlama, Murat Ticaret Kablo, Meltem Modüler Mobilya, Bala Makine, Küçükçalık Tekstil, Fine Food Gıda, Saloni Mobilya, Ulaşım İç ve Dış Ticaret, Plastipak, Seçgin Orman Ürünleri, İnegöl Form Makine, Marteks, Yelkenler Tavukçuluk, Çilek Mobilya, Serra Sünger, Sülekler Orman Ürünleri, Göztepe Makine ve Eryiğit Traktör firmaları ödüllerin sahipleri oldu.