USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
19 Nisan 2022 Salı 17:10

Yeşil Çevre, Hatıra Ormanı İle Bir İlke İmza Atacak

Yeşil Çevre, Hatıra Ormanı İle Bir İlke İmza Atacak

Arıtma çalışmalarıyla rol model olan Yeşil Çevre Arıtma Tesisi İşletme Kooperatifi, oluşturacağı Hatıra Ormanı ile de endüstriyel ortaklarının, karbon salınımını azaltmalarını sağlayacak.

 

402 ortağıyla Bursa’nın doğusundaki 3 organize sanayi bölgesi ile Gürsu ve Kestel’e yönelik arıtma hizmeti veren S.S. Yeşil Çevre Arıtma Tesisi İşletme Kooperatifi, ortaklarının karbon salınımını azaltma hedefiyle hatıra ormanı oluşturulması için düğmeye bastı. Süreç hakkında Bursa Orman Bölge Müdürü Mustafa Ülküdür, ziyaret ettiği Yeşil Çevre Arıtma Tesisi İşletme Kooperatifi Genel Müdürü Mehmet Aydın ile istişare yaptı.

 

FİRMALARIN KARBON AYAKİZLERİ HESAPLANACAK

Çevre konusundaki duyarlılıklarını birçok proje ile gözler önüne serdiklerini kaydeden Yeşil Çevre Arıtma Tesisi İşletme Kooperatifi Genel Müdürü Mehmet Aydın, “Paris İklim Anlaşması ve Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde kooperatif ortaklarımızın karbon salınımlarının azaltılması hedefine ulaşmayı amaçlıyoruz. Yeşil Mutabakat kapsamında 2030’a kadar firmalar, karbon salınımını yüzde 30 azaltmakla yükümlü. 125 civarında karbon salınımından sorumlu olan ve bunu azaltması gereken firmamız var. Bu kadar ortak, bu imkânlara sahip olamayacağı için Yeşil Çevre olarak organizasyonu onlar adına yapacağız. Ormanımızı karbon salınımı yapan ortaklarımıza, gönüllü ağaç dikmek isteyenlere parselleyeceğiz. Ortaklarımızın her birinin karbon ayak izlerini hesaplayıp ne kadar ağaç dikmeleri gerektiğini ileteceğiz. Biz imkân sunup, işlerini kolaylaştırmış olacağız. Nasıl ki bugün firmaların atık suyunu arıtıyorsak o gün de ihtiyaç duyacağı ağaçlandırma alanını oluşturmuş olacağız. Bursa’nın yeşil kimliğini pekiştirmek amacıyla Yeşil Çevre Hatıra Ormanı oluşturmak için çalışmalarımız sürüyor. Ortaklarımızın katkısıyla 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında ormanımız için ilk fidanları dikmeyi arzuluyoruz. Destekleri için Sayın Valimiz Yakup Canbolat’a ve Bursa Orman Bölge Müdürümüz Sayın Mustafa Ülküdür ve ekibine teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İLK FİDANLAR, 11 KASIM’DA DİKİLECEK

Yeşil Çevre Arıtma Tesisi’ndeki incelemede çalışmalardan çok etkilendiğini dile getiren Bursa Orman Bölge Müdürü Mustafa Ülküdür de “Tesis yönetimini tebrik ediyorum. Çevre adında yürütülen çalışmalar son derece yerinde. Bu çalışmaların örnek teşkil etmesi de mutluluk verici. Yeşil Çevre Hatıra Ormanı için 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’ne kadar ön çalışmaları birlikte yürüteceğiz. 11 Kasım’da da Yeşil Çevre Hatıra Ormanı’nı ağaç dikme töreniyle hayata geçireceğiz. Yeşil Çevre’nin ortakları da çevre duyarlılığı noktasında buraya katkıda bulunabilecek. Hatıra ormanı için Bursa Orman Bölge Müdürlüğü olarak elimizden gelen desteği vermeye hazırız” diye konuştu.