USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
27 Temmuz 2023 Perşembe 10:38

Yüzde 100'e Yakını Dolan BUTTİM Hedef Büyüttü

Yüzde 100'e Yakını Dolan BUTTİM Hedef Büyüttü

 

2019 yılından bu yana görevde olan BUTTİM Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Şengül, Herkes Duysun’a BUTTİM çatısı altında yürüttükleri faaliyetleri, yaptıkları çalışmaları ve hayata geçirecekleri projeleri anlattı. BUTTİM’in Bursa’nın önemli ekonomik merkezlerinden birisi olduğunu vurgulayan Başkan Sadık Şengül, ticaret merkezinin yoğun şekilde talep gördüğünü ve bu nedenle kiralık-satılık dükkân bulma noktasında esnafın zorlandığını dile getirdi.

 

“GÖREVE GELDİĞİMİZ GÜNDEN İTİBAREN DURMADAN ÇALIŞTIK”

Yönetim ve Denetim Kurulları ile göreve başlamadan önce BUTTİM’in doluluk oranının yüzde 62 civarında olduğunu hatırlatan Sadık Şengül, “Bizim öncelikli hedefimiz BUTTİM’in hem ticaret hem tekstil anlamında öncelikle Bursa’da, sonrasında Türkiye çapında ve ötesinde uluslararası alanda söz sahibi olmasını sağlamak oldu. Bursa’da hem döşeme, hem perde sektöründe ne kadar iyi firmalara sahip olduğumuzu, ne kadar kaliteli ürünler yaptığımızı, ne kadar sağlam ve düzgün esnaf kitlesine sahip olduğumuzu hep dile getirdik. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) başta olmak üzere diğer kentlerdeki ticaret odalarının komisyonları ve komiteleri ile de temasa geçerek ticaret merkezimizin kalite çıtasını daha da yükseltmek için çalışmalar gerçekleştirdik.” dedi.

 

“BUTTİM, TÜRKİYE’DE SÖZ SAHİBİ OLDU”

BUTTİM’i sadece Bursa’da değil, Türkiye çapında söz sahibi konumuna taşıdıklarını da söyleyen Şengül, “BUTTİM’in bu başarısını, Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) üyeliği ile mayalandırdık. Ev tekstili sektöründe dünyanın önde gelen fuarlarından biri olan HOMETEX Ev Tekstili Fuarı’na katılım sağlayarak, yabancı alıcılar ve ticaret heyetleri ile gerçekleştirilen B2B görüşmelerle esnafımıza önemli bağlantılar sağladık. BUTTİM Yönetimi olarak vizyonumuz; sadece aidat toplayarak gelir-gider tablosu yaratmak değil, ticaret merkezimizin geleceğine yön veren çalışmalara imza atmak ve bizden sonraki yönetime, aynı zamanda kent ekonomimize fayda sağlamaktır. Bu anlayışımızdan da hiçbir zaman geri adım atmadık ve atmayacağız.” dedi.

 

DOLULUK ORANI YÜZDE 98’E ÇIKTI

Pandemi dönemindeki tedbirlere rağmen BUTTİM’in faaliyetlerini durdurmadığını ve özellikle bu dönemde ihracatta büyük sıçrama kaydettiğinin de altını çizen Başkan Şengül, “Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle kapanma süreci ile sıkı tedbirler alınırken BUTTİM’i, esnafımızı ayakta tutabilmek için var gücümüzle gece-gündüz mesai yaparak dükkânlarının açık kalmasını sağladık. Bu başarı; yıl sonuna geldiğimizde yüzde 82 doluluk oranına ulaşmamızı sağladı. 2021 yılında ise bu rakam yüzde 98’e ulaştı. 265 bin metrekare kapalı alanda, 2 bine yakın bağımsız işyeri ile hizmet veren BUTTİM’de adeta sürekli göç aldığımız için kiralık ya da satılık dükkân bulmakta zorlanıyoruz. Esnafımızın gündemindeki konulardan biri, alanların aşırı derecede malzemeler ve mallarla dolu olması. Bunun sebebi ise geçmiş yıllarda aidat karşılığı olan dükkânların artık kiralık olarak tutulması. Böylelikle boş alan bulmakta zorlanan esnafımız maalesef malını koymaya yer bulamadığından dolayı ortak alanları kullanmak zorunda kalabiliyor. Esnafımız kadar bizler de her ne kadar bu durumdan rahatsız olsak da ticaret hacmimizin geldiği nokta gururlandırıyor. Geçmişe baktığımız zaman BUTTİM’in ekonomiye katkısıyla bugünkü ekonomiye katkısı arasında bir uçurum var.” dedi.

 

ELEKTRİK VE DOĞALGAZ FATURALARI İÇİN KADEME TALEBİ

Artan maliyetlere de dikkat çeken Şengül, “Her sektörde olduğu gibi özellikle tekstilde de enerji, tüm işletmeler için en önemli girdi maliyetlerinin başında geliyor. 16 bin nüfusa sahip merkezimizde 5 buçuk milyon kW olan elektrik tüketimini her ne kadar 4 milyon kW’ya düşürsek de bugün ödediğimiz bedel, 2020 yılındaki bedelin çok üzerinde. Elektrik ve doğalgazı sadece ısınma amaçlı kullanan ve kâr amacı gütmeyen kurumların faturalarının ikinci kademeden çıkarılarak birinci kademeye alınması hem esnafımızı rahatlatacak hem de istihdama katkı sağlayacaktır. Bu konuda ilgili bakanlarımızla, devlet büyüklerimizle görüştük. Bizim beklentimiz sanayicimizin sanayisinin çalışması, ürettiğinin ticarethanelerde satılması.” şeklinde konuştu.

 

“SON ARTIŞLARA GÖRE BUTTİM, ÇOK EKONOMİK”

Başkan Sadık Şengül sözlerini şöyle sürdürdü: “Enerji maliyetlerindeki artış, asgari ücret, EYT gibi konular tüm toplumu etkilediği gibi bizi de derinden etkiledi. 8-15 bin TL kira getirisi olan dükkânı için esnafımızın ödediği aidat, baktığımızda 3 ilâ 8 bin TL arasında değişiyor. Ülke genelinde tüm kalemlerde yüzde 200-300 arasında uygulanan zam oranı BUTTİM’de yüzde 89 seviyesinde. Geçmişte aidat karşılığında kiraya verilen dükkânlar bugün belirli bir kira getirisi sağlıyor. Eskiden yapılan yatırımın karşılığını göremeyen kat maliklerimiz, şimdi bu karşılığı görebiliyorlar. Kira değerlerinin artışından bazı esnafımız memnun olmayabilir ancak piyasaya baktığımız zaman BUTTİM, bu konuda Türkiye’deki en ekonomik alanlardan biri. Tek derdimiz BUTTİM’in, ülkemizin ekonomisine katkıda bulunmak ve geliştirmek. Bu ekonomik sıkıntıları esnafımız ile el ele vererek hep birlikte atlatacağız. Önemli olan, küçük ve orta ölçekli işletmelerimizi ve sanayicimizi daha fazla destekleyerek ticaret hacmimizi yükseltmek.” dedi.

 

HEDEF, DÜNYAYI BULUŞTURACAK BİR SERBEST TİCARET BÖLGESİ

BUTTİM’de hizmet yelpazesini kısa sürede genişlettiklerini de söyleyen Başkan Sadık Şengül, “2021’de 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonumuzu, bölgemizdeki hemşerilerimize ve BUTTİM sakinlerine armağan ettik. Öte yandan her yıl geleneksel hale getirdiğimiz kan bağışı etkinliklerimiz ile böylesine hayati bir konuda önemli bir misyon üstleniyoruz. Hepimizi sarsan 6 Şubat depremlerinden sonra BUTTİM, resmi yardım toplama merkezi olarak da ilan edildi. Hala, bölgeye yardımlarımızı sürdürüyoruz. Bu noktada işbirliklerimize de yenilerini ekledik. Ticaret merkezimizin geleceği açısından en önemli hedeflerinden biri, kuzey ve doğu Avrupa ülkeleri ve Rusya ile işbirliği içerisinde yüksek bir ticaret merkezi oluşturmak. Bu bağlamda serbest ticaret bölgesi statüsüne kavuşarak dünyada örneği olmayan bir ilke imza atmak istiyoruz. Bu mega projemiz ile ilgili siyasi, ekonomik tüm birimlerle görüşmelerimizin devam ettiğini, ilgili bakanlıklar ile yazışmalarımızın sürdüğünü belirtmek isterim. Proje ile esnafımızın vergisiz satış yapmasını, kaçak satışı önleyip rekabetin artmasını, rekabeti yanlış yönde etkilememesini sağlayacak ve aynı zamanda kent ekonomimizin de ivmesini artıracağız. Merkezimizin ticaret hacmini artıracak bu proje ile BUTTİM’in yıllık yaklaşık 500 bin dolar olan ihracat potansiyelini 1 milyar 250 bin dolara çıkarmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: https://www.herkesduysun.com/gundem/yuksek-aidat-iddialarina-buttim-den-yanit-194304