USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
18 Mart 2022 Cuma 00:35

Z Meclisi'nde Gelecek Konuşuldu

Z Meclisi'nde Gelecek Konuşuldu

BOSİAD’ın Z kuşağına yönelik hayata geçirdiği Z Planı Projesi kapsamında çalışan ve gelecekte çalışma hayatına katılacak gençlerden oluşan Z Meclisi, ilk toplantısında başkanlığa Görkem Koç’u seçti.

Bursa Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (BOSİAD) Z kuşağını anlamak ve onlarla iş dünyası arasında bir bağ kurmak için başlattığı Z Planı kapsamında çalışan ve gelecekte çalışma hayatına katılacak gençlerden oluşan Z Meclisi, ilk toplantısını gerçekleştirdi. BOSİAD, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) ve Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle yürütülen Z Meclisi’nde Başkanlığa Görkem Koç seçildi.

‘MUTLU OLURSAM ÇALIŞIRIM’

Projenin açılış toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Çağan, BOSİAD olarak imza attıkları mesleki eğitim ve temiz çevre gibi önemli projelerin ortak noktasını gençlik ve geleceğin oluşturduğuna dikkat çekerek, Z Meclisi’nin de aynı amaç doğrultusunda hayata geçirildiğini söyledi. Başkan Çağan, şunları kaydetti: “X, Y ve Z jenerasyonu iş hayatında birlikte çalışmaya başlayacak. Biz X kuşağı olarak ‘çok çalışırsan para kazanırsın, çok para kazanırsan da mutlu olursun’ düşüncesiyle yetiştirildik. Ancak şu anda bulunduğumuz yaşlara gelince böyle olmadığını görüyoruz. Z kuşağı olan sizler ise ‘Ben mutlu olursam, çalışırım’ düşüncesi taşıyorsunuz. Şu an bu düşünce bana daha doğru geliyor. Bunu biz yaşayarak gördük. Bu nedenle beraber çalışacağınız X, Y jenerasyonunu sizlere iyi anlatmamız gerekiyor. Biz sizleri değiştirmek istemiyoruz. Biz sizlerin beklentilerine uygun iş ortamı sağlamaya ve işverenlerinizi, astlarınızı, üstlerinizi de bu düşüncelerinize hazırlamayı arzu ediyoruz. Burası ortak bir platform, sizlerin beklentisini bir çalışma olarak iş dünyasına sunmak istiyoruz. Bu çok sosyolojik bir konu olduğu için akademisyenlerimiz ve eğitimcilerimizle beraber çalışacağız. Biz her zaman sizlere destek olacağız. Çünkü sizler iş hayatında bizim geleceğimizsiniz. Dolayısıyla size uygun ortamı düzenlemek için hazırız ve sizlere destek olmak istiyoruz. Projeye inandığınız ve Z Meclisi içerisinde yer aldığınız için teşekkür ediyorum.”

‘İŞ DÜNYASI İLE ARANIZDA KÖPRÜ OLACAĞIZ’

1990’ların sonları ve 2010’lu yılların başında doğmuş gençleri işaret eden Z Kuşağı ile ilgili konuşulan konuların başında yaklaşan seçimlerdeki oy potansiyelleri olduğuna dikkat çeken BOSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Komisyonu Başkanı Özgür Şahin de şöyle konuştu: “Sizlerle beraber kuşak farkını anlamak, karşılıklı anlayış geliştirmek ve ortak bir yol haritası belirlemek istiyoruz. Beraber geliştireceğimiz projeleri, dönem sonunda bir Z Raporu haline getirmek ve bu raporu toplumla paylaşmak arzusundayız. Böylece sizleri hem karar verme noktasında etkin hale getirmiş olacağız hem de iş dünyasıyla temasınızı sağlamış olacağız. Bu projede bize katkı sağlayan bütün Z Meclisi Yürütme Kuruluna ve Z Meclisi Üyeleri üyelerine ve siz gençlere teşekkür ediyorum.”

Açılışta söz alan Z Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi ve Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Çepni de21. yüzyıl becerilerinden en önemlisi diyalog, iletişim kültürü, ortak akıl oluşturmak, ortak problemleri tespit ederek birlikte çözmektir. Biz Z Meclisi ile bunu başaracağız. Sizin gözünüzden biz kendimizi tanımak istiyoruz. Muhtemelen bizim gözümüzle de sizi çok detaylı tanıyacağız. Bu nedenle Z Meclisi çok önemli bir proje. Bu fikir kartopu gibi büyüyecek ve şu anda her alanda yaşanan ancak bizim görmediğimiz problemlerin çoğunu sizler göreceksiniz. Birlikte gördüğümüz bu problemleri detaylandıracağız ve ortak akılla tamamını çözeceğiz. Böylece tam anlamıyla huzurlu bir toplum oluşturacağız” dedi.

‘GELECEĞİN İŞ İNSANLARI BURADA YETİŞECEK’

Gençler ile iş dünyasını buluşturacak projede yer almaktan duydukları memnuniyeti dile getiren BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan ise “Ülke nüfusu içerisinde önemli bir paya sahip olan gençler, önümüzdeki dönemde Türkiye’nin geleceği ile ilgili daha fazla söz sahibi olacak. Amacımız; Bursa büyüsün. Çünkü Bursa büyürse, Türkiye büyür diye düşünüyoruz. Sürdürülebilir bir kalkınma için hem iş dünyasının tecrübesini gençliğin enerjisi ile birleştirerek verimi artırmak hem de iş yapabilme kültürünü sonraki kuşaklara aktarabilmek gerekmektedir. Dolayısıyla geleceğin iş insanlarını yetiştirmemiz gerekiyor. Bu yüzden bu düşüncelerle BOSİAD önceliğinde hayata geçirilen bu projenin kentimize önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

Bursa Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hilal Yıldırır Keser ile Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İpek Beyza Altıparmak da gençler ve iş dünyası arasında bir köprü görevi de görecek böyle bir proje içerisinde yer almaktan mutluluk duyduklarını ve içinde gençlerin olmasının bu projenin daha güzel yerlere gelmesini sağlayacağını belirttiler. Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitim Koordinatörü Hakan Babaç ise, “Aynı çatı altında geleceğe ortak çerçeveden bakacağımız bir yapı oluştu. Sizlerle yapacağımız çalışmalar, geleceğe yönelik bakış açımızı da değiştirecek. Beraber daha sağlıklı ve güvenli yol alacağımızı düşünüyoruz. Emekleriniz, katkılarınız için şimdiden teşekkür ederiz” derken, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi’nden Yasemin Kıvrak da “Gençlerin ihtiyaçları, iş dünyasının gençlerden beklentilerini bir araya getiren böyle bir projede yer almak bizim için oldukça önemli. Amacımız siz gençlerin en iyi şekilde hak ettiğiniz yerlerde çalışmaları ve istediğiniz pozisyonlarda gerekli katma değeri üretmeleri. Umuyorum keyifli bir süreç olur” dedi.

ADAYLAR PROJELERİNİ ANLATTI

Konuşmaların ardından Z Meclisi Başkan adayları kendilerini tanıttı ve projelerini anlattı. 2020 ve 2021 yılı en başarılı bilim topluluğu ödülüne layık görülen UMAKĐT bünyesinde alternatif yakıtlı araçlar üzerine çalışmalar yaptığını anlatan Bursa Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Batuhan Şengün, şöyle konuştu:

“Günümüz teknolojisini bizden önceki kuşaklar oluşturdu ancak buna en çok dokunan, en çok kullanan, en çok faydalanan biz Z kuşağıyız. Dolayısıyla buna en hakim olması gereken kuşak da tabi ki bizleriz. Sanayi de bunun bilincinde. Daha önce katıldığım seminerlerden, programlardan gördüğüm kadarıyla dünyada işler değişiyor, farklı bir noktaya gidiyor. Üretim yöntemleri, sanayi farklı bir noktaya gidiyor. İster istemez teknolojiler gelişiyor ve üretim yöntemleri de bununla paralel olarak değişiyor, gelişiyor. Bu nedenle sanayinin gençleşmesi lazım. Bu yüzden de sanayinin bizlere ihtiyacı var. Bizim yolumuz bir şekilde sanayiyle kesişecek. Dolayısıyla bizim parlak zihinlerimizle tecrübe kazanarak günümüz teknolojilerini en verimli şekilde kullanıp sanayiye destek vererek kendi çalışmalarımızı, kendi alanlarımızda olabildiğince yetkin bir şekilde sürdürebilmemiz gerekmekte. Yapacağımız şey aslında basit, bir sistem kuracağız buradaki her arkadaşımızı içine dahil edeceğiz. Z Meclisi de her yaşıtımızın içinde bulunmak için can atacağı bir topluluk olacak. Çalışacağız ve hep birlikte başaracağız,”

GÜÇLÜ SANAYİ GENÇLERLE GELECEK

‘Güçlü Sanayi Gençlerle Gelecek’ mottosuyla yola çıktığını vurgulayan Bursa Uludağ Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi Görkem Koç da şunları söyledi: “Siz değerli arkadaşlarımla birlikte aynı hedefler doğrultusunda fikirler üretmek ve projeler geliştirmeyi arzuluyorum. Bu noktada, meclisimizin koordinasyon yükünü üstlenip gençlerin ve iş dünyasının en verimli şekilde çalışmalar gerçekleştirmesini hedeflemekteyim. Z Meclisi ile gerçekleşmesini hayal ettiğim öncelikli projeler; CEO ile 1 gün, Ters Mentörlük, Proje Fonu, Staj İmkanlarında İşbirliği, Kişisel Gelişim ve Eğitim Programları, Workshoplar, Kariyer Planlama Desteği, Z Meclisi’nin Uluslararası platformlarda tanıtılmasıdır. Siz değerli arkadaşlarımla birlikte Z Kuşağına faydalı olabilecek projeleri gerçekleştirmek istiyorum.”