USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
07 Ekim 2023 Cumartesi 07:51

Zeki Durak, Türk Patent Kurumu Başkanlığına Atandı

Zeki Durak, Türk Patent Kurumu Başkanlığına Atandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre kamu kurumlarına yeni atamalar yapıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde yer alan Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanlığına, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Genel Sekreterliği görevini yürüten Prof. Dr. M. Zeki Durak atandı. Durak, 2020 yılından bu yana BEBKA Genel Sektreterliği görevini üstlenmişti. Durak, görevi Cemil Başpınar'dan devralacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğüne Ahmet Şimşek atanırken Bursa ile ilgili önemli bir atama daha yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığının Uludağ Alan Başkanlığına Bülent Çınar Çavuş getirildi.

 

M. Zeki Durak Kimdir?

Eskişehir’de dünyaya gelen Prof. Dr. M. Zeki Durak, ilk, orta ve lise öğrenimini Eskişehir’de tamamladıktan sonra 2003 yılında Akdeniz Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Lisans eğitimi sırasında TÜBİTAK Bilim Adamı Yetiştirme Grubuna (BAYG) destekli bir projeyi tamamlamış ve 2003 yılındaki bu proje çalışmalarının devamında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en iyi üniversitelerinden biri olan Cornell Üniversitesi’ne misafir araştırmacı olarak davet edilmiştir. Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını da Cornell Üniversitesi’nden kazandığı burs ile tamamlamıştır. Doktora eğitimi sonrası Amerika’da çeşitli firmalarda danışman olarak çalışmıştır. 2012 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nün kurucuları arasında yer almak için Türkiye’ye dönmüş ve bölümün kurulmasında aktif rol oynamıştır. Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenleri arasında toplam bütçe ve sayıda En Fazla Proje Yapan Akademisyen Ödülü dahil birçok ulusal ve uluslararası ödül olan Dr. Durak’ın aynı zamanda gıda, biyoteknoloji, biyosensörler ve nanoteknoloji alanlarında çok sayıda akademik yayını ve çalışması bulunmaktadır. 2020 yılında Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği görevine atanan M. Zeki Durak, evli ve iki çocuk babasıdır.